صفحه اصلی>اخبار / اخبار سازمان >مراسم نکوداشت روز شهرداری ها برگزار شد
مراسم نکوداشت روز شهرداری ها برگزار شد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای وحدت و همدلی شهروندان تلاش کنید

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان  ورودی تالار شهروند شلوغ بود. نیروهای هدایت گر ایستاده بودند و مدعوین را به تالار سمت راست در ورودی هدایت می کردند. ورودی در تالار بنر تبریک روز شهردار و خیر مقدم به شهرداران سراسر استان اصفهان خود نمایی می کرد. قرار بود مهمانی باشکوهی باشد که شهرداران را به همراه تما م اعضای خانواده شان دعوت کرده بودند. ساعت شروع مراسم شش عصر اعلام شده بود، اما با توجه به دوری برخی از شهر ها تا مرکز استان و تاخیر در حضور به موقع شهردار این شهرها، ساعت هجده و پنجاه دقیقه مراسم با تلاوت آیات قرآن کریم به شکل رسمی آغاز شد. بعد زوج هنری صدا و سیمای اصفهان روی سن آمدند و با خواندن متنی احساسی از نادر ابراهیمی، زوج های حاضر در سالن را تحت تاثیر قرار دادند.

اصفهان رتبه یک کشور در تعداد شهرداری ها

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری ها میزبان مراسم نکوداشت روز شهرداری ها به عنوان اولین سخنران پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تبریک روز شهردار گفت: استان اصفهان با 107 شهرداری، رتبه نخست کشور از نظر جمعیت شهری و تعداد شهر را دارد و به تبع از نظر اقتصادی مطالبه گری شهرداران استان ما بیشتر از سایر استان ها است.

سعادت بهرامی ادامه داد: در زمانی که درآمد اقتصادی ما به دلیل فروش خوب نفت بسیار بالا بود، 6000 پروژه در کشور اجرا شده که سه هزار پروژه آن کمتر از بیست و پنج درصد پیشرفت فیزیکی داشته در حالی که شش صد هزار میلیارد تومان معادل سه برابر بودجه یک سال کشور هزینه صرف این طرح ها شده است. این نقصان سبب شد تا دولت ها در خصیص بودجه با مشکل روبرو شود و به دنبال آن بودجه شهرداری ها نیز کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به نیاز شهرداری ها به نقدینگی تصریح کرد: نقدینگی شهرداری ها پایدار نیست و تنها با فروش پروانه، تراکم و ماده 100 نمی توان بودجه شهر را تامین کرد. جدای از اینکه همه این درآمد نیز استحصال نمی شود. این وقایع سبب کاهش درآمد شهرداری ها شده و نیاز است نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی توجه بیشتری به قانون مالیات بر ارزش افزوده داشته باشند که 3 درصد از آن به عنوان عوارض به شهرداری ها تعلق می گرفت و برای تامین اعتبارات کارگشا بود. اگر این سه درصد از 9درصد مالیات بر ارزش افزوده ای که به صندوق دولت ریخته می شود به اسم عوارض ثبت نشود، به شهرداری ها پرداخت نخواهد شد و به خزانه بازگردانده می شود. بر این اساس از نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی تقاضاداریم به این موضوع رسیدگی کنند.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری ها یادآور شد: اصفهان چهار هزار میلیارد تومان به عنوان عوارض و مالیات به خزانه واریز می کند که تنها 500 میلیارد تومان آن به عنوان بودجه به اصفهان بازگردانده می شود. از نمایندگان خواهشمندیم در این مورد نیز وارد عمل شوند.

تغییر در قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع شهرداری ها

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان بعد از سعادت بهرامی روی سن رفت و گفت: مالیات بر ارزش افزوده قانون آزمایشی و پنج ساله بود که در آن عدالت به درستی اجرا نمی شد، ولی ما در حال دائمی کردن این قانون و اجرای عدالت به شکل درست در آن هستیم. باید بگویم که 95درصد کار در کمیسیون اقتصادی انجام شده و به زودی خبر های خوبی می شنوید.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ناصر موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: ما به دنبال افزایش سهم شهرداری ها و دهیاری ها هستیم، چرا که سه هزار و دویست میلیارد تومان از بودجه شهرداری ها کم شده و در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار گرفته بود. درحالی که درآمد دولت از هدفمندی یارانه ها 112 هزار میلیارد تومان و کم کردن سهم شهرداری ها ظالمانه بود.

وی به داشتن درآمد پایدار برای شهرداری ها اشاره کرد و ادامه داد: کسب در آمد از صدور پروانه و تراکم فروشی نمی تواند بودجه شهرداری ها را تامین کند و شرایط اقتصادی موجود سبب شده برخی از شهرداری ها دو تا هشت ماه معوقه پرداخت حقوق داشته باشند. کاهش کمک دولت به شهرداری ها ظلم بزرگی خواهد بود که با تغییر قانون مانع آن می شویم.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز از رتبه 28- 29 اصفهان در تخصیص بودجه یاد کرد و اظهار داشت: این استان رتبه دوم کشور در پرداخت عوارض و مالیات را دارد و باید در دریافت بودجه نیز رتبه بهتری داشته باشد.

به فکر ظاهر و باطن شهر ها باشید

مهمان ویژه مراسم نکوداشت روز شهرداری ها امام جمعه اصفهان آیت الله یوسف طباطبایی نژاد بود که با وجود کسالت جسمانی چند دقیقه ای برای شهرداران صحبت کرد. وی با بیان اینکه شهرداران باید به فکر ظاهر و باطن شهر ها باشند گفت: وظیفه شهرداری ها کارهای زیر بنایی نیست و باید به ظاهر و باطن شهر ها برسند و به گونه ای عمل کنند که شهروندان از فضای شهری لذت ببرند و از سوی دیگر گردشگرانی که وارد آن شهر ها می شوند بفهمند که این شهر ها دینی هستند. نماینده ولایت فقیه در اصفهان خطاب به شهرداران گفت که نشاط شهری تنها به استفاده از موسیقی نیست  و به نمایش باطن معنوی شهرها به عنوان شهرهای دینی به گردشگران بیشتر تلاش کنند. وی به شرایط آبی استان اصفهان نیز اشاره کرد و افزود: چمن از نظر زیبایی پوشش مناسبی برای فضای سبز است، اما با توجه به نیاز آبی آن بهتر است فضاهای سبز  شهرها با چمن مصنوعی مفروش شود و درخت های برگ سوزنی که نیاز آبی کمتری دارند نیز در فضای سبز کشت شوند. آیت الله طباطبایی نژاد در پایان به هدف دشمن برای جداسازی مردم از دولت و حکومت پرداخت و از شهرداران خواست با ارائه خدمات خوب و جلب رضایت شهروندان مانع به هدف رسیدن دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران شوند.

با مردم همدل و مهربان باشید

بعد از اتمام صحبت های امام جمعه اصفهان، طی مراسمی لوح تقدیر 107 شهر استان اصفهان توسط ایشان به استاندار اصفهان اهدا شد. بعد از این مراسم استاندار اصفهان با عناوین خوش تیپ، ورزشکار و چهره بین المللی برای سخنرانی به روی سن دعوت شد. دکتر محسن مهرعلیزاده صحبت های خود را با دشمنی آمریکا شروع کرد و از شهرداران خواست تا با همدلی و همراهی مردم، وحت ملی را حفظ کنند و با ایجاد فضای شاد و بانشاط در شهر ها اجازه ندهند جنگ اقتصادی دشمن باعث سرخوردگی مردم شود. وی تاکید کرد: مردم آسایش، آرامش، مهربانی، روی خوش، و خدمت رسانی بی منت می خواهند. شهروندان اگر بدانند شهرداران و مسئولین شهری بی منت و با همه توان برای آن ها کار می کنند، حاضرند برای یاری رسانی به مسئولان وارد عمل شوند

استاندار اصفهان اذعان داشت: جامعه امروز ما به حمیت و همراهی بیشتر مسئولین نیاز دارد؛ با وجود اینکه بیشتر مسائل استان اصفهان به شهرداران ارتباطی ندارد، اما خدمت رسانی شهرداری ها می تواند باعث همدلی و وحدت بیشتر مردم شود. وی راه برون رفت از مشکلات مالی را به تلاش نمایندگان برای تامین درآمد شهرداری ها از طریف مالیات بر ارزش افزوده و عوارض آلایندگی ها و کاهش هزینه های شهرداری ها معطوف دانست و ادامه داد: نمی شود برای تمام شهرهای استان جهت تامین بودجه نسخه واحد پیچید، زیرا شرایط و امکانات شهرها باهم متفاوت است. بهتر است روی کسب درآمد پایدار از طریق همراهی مردم کار کنید و از اعمال فشار روی شهروندان بپرهیزید.

نوشتن نامه عاشقانه شهرداران به همسرانشان

در پایان مراسم شهرداران که برای معدود دفعات به همراه خانواده های خود در مراسم نکوداشت شان شرکت می کردند، به دعوت خانم عشقی نیا مجری برنامه برای همسرانشان نامه عاشقانه نوشتند و با آمدن روی سن آن را برای همسران خود و حضار قرائت کردند. دکتر قدرت الله نوروزی که مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت، روی سن بدون اینکه نامه ای نوشته باشد، از همسرش فاطمه خانم تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد که بتواند روزی تمام نبودن هایش را که به خاطر خدمت رسانی به مردم حاصل شده، جبران کند. پرفسور عابدی نماینده مردم اصفهان پا را فراتر از شهردار اصفهان گذاشت و ضمن تایید صحبت های نوروزی به همسرش گفت که دوستش دارد. اما مقدس زاده معاون عمرانی استاندار تنها به اعتراف اینکه نسل حاضر همیشه در امور خانه غایب بوده اند بسنده کرد و یک دوبیتی نیمه عاشقانه به نمایندگی از شهرداران برای حضار به ویژه همسران شهرداران خواند. حسن ختام برنامه خواندن نامه های عاشقانه شهرداران بود که روی سن آمدند و یا اشک حضار را در آوردند و یا اشک خودشان درآمد. در پایان با اهداء هدیه به فرزندان شهرداران و پذیرایی شام، مراسم نکوداشت شهرداران استان اصفهان به پایان رسید.