صفحه اصلی>اخبار / اخبار استان / >معاون اول رییس جمهور: پیش شرط اصلی موفقیت در برابر توطئه‌های دشمنان انسجام کامل در داخل کشور است/ هدف آمریکایی‌ها ایجاد تفرقه و اختلاف در میان ملت ایران است کاری خواهیم کرد تا آمریکایی‌ها درک کنند نمی‌توانند مانع از صادرات نفت ایران شوند
معاون اول رییس جمهور: پیش شرط اصلی موفقیت در برابر توطئه‌های دشمنان انسجام کامل در داخل کشور است/ هدف آمریکایی‌ها ایجاد تفرقه و اختلاف در میان ملت ایران است/ کاری خواهیم کرد تا آمریکایی‌ها درک کنند نمی‌توانند مانع از صادرات نفت ایران شوند
معاون اول رییس جمهور با اشاره به توطئه‌های آمریکا علیه ملت ایران و اینکه آمریکا توطئه‌های جدیدی بر علیه ایران طراحی کرده است، گفت: انسجام سیاسی، انسجام فکری و انسجام ملی در داخل کشور مهمترین رمز مقابله با دشمنان است و هر کس با هر انگیزه و گرایش سیاسی باید اختلافات را کنار گذاشته و همه به یک موضوع که ایران است بیندیشیم تا ایران بتواند از این مصاف که با آمریکا شکل گرفته سربلند بیرون بیاید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان اصفهان ، اظهار داشت: استان اصفهان در تاریخ ایران ماندگار بوده و خاستگاه اصلی تمدن و فرهنگ ایران است و هیچ تحول سیاسی در کشور رخ نداده که اصفهان در آن ندرخشیده باشد و هیچ پیشرفت اقتصادی و صنعتی نیز در کشور نبوده که استان اصفهان نقشی ممتاز در آن ایفا نکرده باشد. 
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مسائل استان اصفهان مسائل همه کشور است، خاطر نشان کرد: اصفهان با حرکت و اقدامات خود بسیاری از مسائل و مشکلات که دغدغه مسئولین کشور در جهت پیشرفت بوده است را برطرف می کند و ما باید قدر استان اصفهان را خوب بدانیم. 
وی اظهار داشت: با توجه به اتفاقات جدید و شرایط ویژه ای که پیش روی کشور قرار گرفته تصمیم داشتم با توجه به مسئولیت مهمی که دارم، وضعیت جدید را برای مردم تشریح کنم و به این نتیجه رسیدم که بهترین جا برای طرح این موضوعات در میان مردم استان اصفهان و نخبگان این استان است که البته اخبار آن به اطلاع عموم مردم کشور نیز خواهد رسید. 
دکتر جهانگیری با بیان اینکه شرایط کشور شرایطی خطیر است و روندها و اتفاقات با گذشته بسیار تفاوت دارد،‌ افزود: اینکه می گویم شرایط خطیر است الزاماً به معنای آن نیست که در بحران شدید قرار داریم بلکه شرایط خطیر ویژگی ها و مشخصاتی دارد که اگر به خوبی به آن نپردازیم قادر نخواهیم بود وضعیت فعلی را به درستی مدیریت کنیم.
معاون اول رییس جمهور شرط لازم برای مدیریت مناسب شرایط خطیر را داشتن درک درست از وضعیت فعلی دانست و خاطر نشان کرد: برخی تصور می کنند که شرایط فعلی مانند ۴۰ سال گذشته است و می گویند رفتار آمریکا با ما در ۴۰ سال اخیر همینطور بوده اما در حقیقت این بار موضوع دیگری در میان است. 
وی با تاکید بر اینکه مدیریت شرایط فعلی نیازمند مسئولیت پذیری جمعی است، تصریح کرد: دولت به تنهایی قادر نیست این شرایط را مدیریت کند. حتی مجموعه حاکمیت نیز نمی تواند به تنهایی اوضاع فعلی را مدیریت کند. زمانی می توانیم مدیریت مناسبی داشته باشیم که همه در صحنه حضور داشته باشند و مردم، نخبگان و مسئولین در کنار یکدیگر باشند تا بتوانیم به خوبی از این شرایط عبور کنیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ما نمی توانیم در مواجهه با مسائل داخلی و خارجی چشم از واقعیت ها ببندیم بلکه باید واقعیت های پیش رو را به خوبی بشناسیم و راجع به آنها صحبت کنیم. واقعیت های پیش رو فلج کننده نیست و محدودیت ها نیز نگران کننده نیستند. ما توانمندی های زیادی در کشور داریم و باید بدانیم که در شرایط بوجود آمده فرصت های زیادی نیز قرار دارد و ما می توانیم در همین شرایط فرصت هایی بوجود آوریم که به کمک آنها از بسیاری از مسائل عبور کنیم و بیماری های اقتصادی که در کشور به بیماری های مزمن و تاریخی تبدیل شده را درمان کنیم. 
معاون اول رییس جمهور نخستین وظیفه ما در شرایط فعلی را داشتن آگاهی نسبت به وضعیت جدید عنوان کرد و افزود: پس از آگاهی باید مسئولیت پذیری جدی در برابر وضعیت پیش رو داشته باشیم. 
وی اضافه کرد: آمریکا از برجام خارج شد و برجام یک توافق بین المللی بود که ما نیز اشکالاتی در آن می دیدیم اما این توافق بین المللی از پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل متحد و قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا برخوردار بود به همین دلیل ایران دقیقاً‌ به وظایف خود در چارچوب برجام عمل کرد و همه تعهدات خود را انجام داد و آژانس بین المللی انرژی هسته ای مکرر بر انجام تعهدات ایران صحه گذاشت اما آمریکا از فردای شکل گیری برجام سر ناسازگاری گذاشت تا اجازه ندهد که ایران از فرصت های بوجود آمده در برجام استفاده کند. 
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: اینکه آمریکا به این درجه از بی قانونی و وقاحت رسیده که اعلام می کند یک توافق بین المللی را قبول ندارد و از آن خارج می شود و همه تحریم های ایران را بر می گرداند نشان دهنده توطئه های جدید علیه ملت ایران است. 
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه آمریکا در تحریم های دوره گذشته هدف از تحریم را کشاندن ایران به پای میز مذاکره اعلام کرده بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران که پای میز مذاکره حاضر شد و در گفتگویی سازنده و منطقی به توافقی بین المللی رسید پس دلیل اعمال تحریم های مجدد برای چیست؟ 
وی افزود: رژیم صهیونیستی بصورت شفاف موضع خود را اعلام می کند و می گوید که هدفش از توطئه ها این است که جمهوری اسلامی ایران نباید وجود داشته باشد اما آمریکا هنوز به صراحت چنین موضعی را اعلام نکرده است و مشخص است که برای ایران خواب هایی دیده است. 
دکتر جهانگیری با بیان اینکه ملت ایران ملتی بزرگ است که در تاریخ و تمدن جهانی نقش مهمی ایفا کرده است،‌ گفت: ما باید شرایط را به درستی تجزیه و تحلیل و راهکارهایی برای رسیدن به موفقیت پیدا کنیم. 
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه آمریکایی ها صراحتاً گفته اند که اتاق جنگ علیه ایران تشکیل داده اند، افزود: آنها فروش نفت، نظام بانکی و تجارت خارجی ایران را هدف قرار داده اند تا امکان فروش نفت، جابجایی پول و واردات کالاهای مورد نیاز برای ایران را از بین ببرند. 
وی افزود: در این شرایط دولت بعنوان محور اصلی مدیریت کشور مسئولیت قانونی و اخلاقی دارد که کشور را اداره کند و همه باید به صحنه بیایند و قوای سه گانه، نهادهای حاکمیتی و مردم باید به دولت کمک کنند. 
دکتر جهانگیری با اشاره به جلسات سران قوای سه گانه که با نظر مقام معظم رهبری تشکیل می شود، افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند که در مدیریت شرایط فعلی دولت محور است و همه باید به دولت کمک کنند و هر تصمیمی هم که اتخاذ شود من کمک خواهم کرد. 
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: من معتقدم در دستگاه های مختلف کشور و حتی در میان مسئولین رده اول نسبت به شرایط پیش رو درک مناسب و یکسان وجود ندارد و برخی ممکن است تصور کنند که شرایط فعلی شرایطی تکراری است و راهکارهای آن نیز مانند قبل است و در مقابل باور عده ای نیز این است که شرایط فعلی شرایطی جدید است و نیاز به ابتکارات نو دارد. 
وی با اشاره به اینکه شاید برخی نخبگان کشور انتقاداتی نسبت به دولت داشته باشند گفت: در شرایط فعلی مهمتر از نقد دولت آن است که کشور باید با موفقیت و پیروزی وضعیت فعلی را پشت سر بگذارد. 
دکتر جهانگیری موفقیت در برابر توطئه های دشمنان را انسجام کامل در داخل کشور دانست و افزود: هر کس که می تواند نقشی در شکل گیری انسجام داشته باشد باید در این زمینه تلاش کند. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی ها به اشتباه فکر می کنند می توانند با فشار اقتصادی ملت ایران را به ستوه درآورند،‌گفت: هدف آنها ایجاد تفرقه و اختلاف در میان ملت ایران است و راه مقابله انسجام و اتحاد بیشتر در داخل برای عبور از تنگناهاست. 
وی با بیان اینکه دولت در برابر برنامه ریزی های خصمانه آمریکایی ها تدابیری هوشمندانه اندیشیده است گفت: آمریکا یی ها مدعی متوقف کردن صادرات نفت ایران تا آبان ماه هستند اما باید بدانند ایران با توجه به نقش و جایگاه استراتژیکی که در منطقه و خلیج فارس دارد و نیز با توجه به اهمیت نفت ایران در بازارهای جهانی نخواهد گذاشت آنها به اهدافشان دست یابند. 
دکتر جهانگیری افزود: صفر شدن فروش نفت ایران حرف بی پایه ای است و ما کاری خواهیم کرد که آمریکایی ها دریابند نمی توانند این ادعا را محقق کنند. 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه قطعاَ در دوره تحریم با زمینه های بروز فساد برخورد خواهد شد و ماجرای فساد در فروش نفت در گذشته تکرار نخواهد شد،‌ اظهار داشت: دغدغه مردم ایران را در این زمینه کاملا مرتفع خواهیم کرد و در این خصوص برنامه های لازم را طراحی کرده ایم و فروش نفت از طریق بورس و بطور شفاف انجام خواهد شد و این با فروش نفت در اتاق های دربسته و با سفارش های خاص بسیار تفاوت دارد.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به تحریم مالی و مبادلات بانکی کشور، همکاری و همراهی اتحادیه اروپا،‌روسیه و چین یادآور شد و گفت: اینکه گفته می شود دولت در صدد است صرافی ها را از این چرخه حذف کند حرف بی حسابی است. ما از همه ظرفیت های کشور برای جابجایی پول استفاده خواهیم کرد و انتظار داریم فعالان اقتصادی و صاحب نظران نیز راهکارهای جدیدی ارائه کنند. 
وی با اشاره به اینکه نیازهای اساسی کشور در بدترین شرایط فراهم خواهد شد و اولویت بندی کالاهای مورد نیاز کشور را خاطر نشان ساخت و گفت: کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در هر شرایطی به کشور وارد خواهد شد و نخواهیم گذاشت ملت ایران از این بابت دچار نگرانی شوند. 
دکتر جهانگیری باتاکید بر اینکه در مقطع فعلی تغییری در درآمدهای ارزی کشور ایجاد نشده است، گفت: عده ای آدمهای کوته فکر در مقطعی که مردم در سختی و دولتمردان نگران آینده کشور هستند در صدد دستبرد زدن به جیب ملت، سوء استفاده و غارت منابع ملی هستند اما باید بدانند در این دوره به شدت با آنها برخورد خواهد شد زیرا فعالیت کردن در صف دشمن و اعمال فشار به مردم و تخریب اعتماد آنها به دولتمردان حرکتی غیر قابل بخشش است. 
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بیش از هر مقطعی نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی، امید و اعتماد در میان مردم هستیم زیرا در سایه اعتماد و امید بخش وسیعی از مشکلات مرتفع می شود و حتی مسائلی نظیر تلاطم های ارزی نیز فروکش خواهد کرد و کالاهای مورد نیاز به راحتی به دست مردم خواهد رسید. 
رییس ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به اینکه در مرداد ماه بصورت ویژه درباره فساد با مردم سخن خواهد گفت از برنامه ریزی در خصوص برخورد با کسانی که از منابع دولتی در جهت خلاف منافع عمومی بهره برداری کردند خبر داد. 
وی خاطر نشان ساخت: صرفه جویی در هزینه ها یکی از الزامات دستگاه های دولتی است زیرا وقتی مردم مجبور هستند در شرایط کنونی قناعت را در پیش بگیرند دستگاه های دولتی باید برنامه های فوق قناعتی داشته باشند.
دکتر جهانگیری با اشاره به کاهش بودجه دستگاه های دولتی گفت: در زمان محدودیت نباید بر طبل مطالبات کوبید و هر فردی در هر سطح، دستگاه و قوایی در این راستا حرکت کند قطعاً به کشور خدمت نکرده است. 
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: باید از این مشکلات و موانع در جهت فرصت سازی و رفع بیماری های مزمن اقتصادی کشور استفاده کنیم و با انسجام و وحدت همه دستگاه ها در این خصوص از موانع عبور کنیم اما باید بدانیم که محور فعالیت ها باید دولت باشد. هر کس هر ایده ای که داشته باشد و بتواند از برنامه های ما در مقابل تحرکات دشمن حمایت کند مورد استقبال قرار می گیرد. 
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسئله کم آبی در گوشه و کنار کشور گفت: کم آبی در کشور بحرانی ملی است و در اصفهان نیز آثار خود را به جا گذاشته است اما باید بدانیم که مسئله تغییر اقلیم و کاهش نزولات شرایط خاصی را امسال پدید آورده است که باید با کمک یکدیگر از این بحران عبور کنیم. 
دکتر جهانگیری با بیان اینکه حیات اصفهان به واقع به حیات زاینده رود مرتبط است گفت: به فضل الهی وضعیت خشکسالی پایان خواهد یافت و دل مردم با جریان یافتن آب در زاینده رود شاد خواهد شد. دولت نیز پیگیر اجرای همه طرح های تامین آب در استان اصفهان است. 
معاون اول رییس جمهور افزود: به مردم و کشاورزان اصفهان اطمینان می دهم که این مشکل حل شدنی است اما من از دانشگاه ها،‌نخبگان و صاحب نظران اصفهانی که در هر کجا وارد شده اند مشکلات را حل کرده اند می خواهم که با بررسی و شناخت دقیق ایده و طرح نو در این خصوص ارائه کنند هر چند اگر ما تنها ۱۰ درصد در بخش کشاورزی صرفه جویی می کردیم هیچ محدودیتی امروز در خصوص آب نداشتیم . 
وی با تاکید بر اینکه دولت، مردم و کسانی که از بابت خشکسالی در استان آسیب دیده اند را رها نخواهد کرد، گفت: صنعت استان اصفهان حتماً باید از محل پساب توسعه یابد و هیچکس حق ندارد منابع آبی را به این منطقه برای رشد صنعتی بیاورد. 
دکتر جهانگیری با اشاره به برخی گزارش های ارائه شده در این جلسه در خصوص نرخ بیکاری در استان اصفهان گفت: اعلام این آمارها نگران کننده است و باید مدیران که مسئولیت پذیرفته اند با تمام قوا وارد صحنه شوند و مشکلات واحدهای تولیدی را برطرف کنند زیرا ما برای خدمت مسئولیت قبول کرده ایم نه اینکه فقط سخنرانی کرده و به مردم منت بگذاریم. ما باید نوکر مردم باشیم و مشکلات آنها را شناسایی و حل کنیم. 
معاون اول رییس جمهور در انتهای سخنرانی خود با اشاره به اجرای طرح های خوب برای اشتغال و توسعه روستایی و شهری و پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی گفت: مطمئنم با هماهنگی و انسجام مدیران،‌نخبگان و مردم استان اصفهان این استان از مشکلات پیش روی خود عبور می کند و می تواند مشکلات استان های همجوار را نیز حل کند.
در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از پرتال سرمایه گذاری استانداری اصفهان و نیز برند بین المللی گردشگری اصفهان رونمایی شد و معاون اول رییس جمهور از تمبر یادبود پرتال سرمایه گذاری اصفهان نیز رونمایی کرد.