صفحه اصلی>اخبار / اخبار استان >استاندار اصفهان عنوان کرد: وضعیت آب اصفهان بسیار خاص و ویژه است ولی با تدبیر و برنامه‌ریزی این مشکلات قابل حل می باشد
استاندار اصفهان عنوان کرد: وضعیت آب اصفهان بسیار خاص و ویژه است ولی با تدبیر و برنامه‌ریزی این مشکلات قابل حل می باشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر محسن مهرعلیزاده در جلسه ی شورای اداری استان و رونمایی از پرتال سرمایه گذاری و برند بین المللی گردشگری اصفهان که با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت معدن و تجارت، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، رئیس و جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مدیران استانی و فعالان بخش خصوصی برگزار گردید، اصفهان را استانی سرافراز و فرهیخته‌ و از همه نظر سرآمد در کشور خواند و اظهارداشت: اصفهان استان همفکری‌ها و تلاش‌ها است و همین امر می‌تواند ما را در آن‌چه به مردم اصفهان قول دادیم، موفق کند.
استاندار اصفهان به توسعه تولید فولاد و نورد پیوسته شرکت فولاد سبا اشاره کرد و اظهارداشت: اولین مسأله استان مانند همه کشور کمبود آب و آلودگی هوا می باشد که وضعیت خاص و ویژِه‌ای است و این وضعیت در اصفهان کمی حادتر است ولی با همسویی، همراهی، تدبیر و برنامه‌ریزی این مشکلات قابل حل می باشد.
مهرعلیزاده با اشاره به کاهش ورودی آب در حوضه ی زاینده رود تصریح کرد: ورودی رودخانه امسال معادل تنها یک‌سوم آبی است که سال گذشته در زاینده‌رود جاری بوده است و این میزان از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب به ۳۸۰ میلیون متر مکعب رسیده است.
محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه نشست‌های خوبی در این خصوص در وزارت نیرو برگزار و میزان برداشت‌ها مشخص شده است، اظهارداشت: اولویت اول آب شرب مردم و اولویت های بعدی، تامین آب صنعت و باغداران می باشد.
مهرعلیزاده ضمن ابراز امیدواری برای اینکه در خصوص آب شرب مشکلی نداشته باشیم، تصریح کرد: مردم اصفهان در کل کشور رتبه دوم را از نظر صرفه جویی دارند ولی با این وجود خروجی سد دو برابر ورودی است و باید از میزان برداشت‌های غیر مجاز جلوگیری شود.
استاندار اصفهان به همکاری خوب مقامات استان چهارمحال اشاره کرد و افزود: سد و تونل سوم کوهرنگ وارد فاز اجرایی شده است و پیش بینی می‌شود این امر ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب به شبکه آبرسانی اضافه کند.
استاندار اصفهان با بیان این که در خصوص مدیریت مصرف به صورت شبانه روزی فعالیت شده است، اظهارداشت: در خصوص توسعه گلخانه‌ها، پرورش شتر و شترمرغ، پرورش گیاهان دارویی، توسعه دامپروری و ... که نیاز به حجم آب کمتری نسبت به کشاورزی دارد، با روستاییان و کشاورزان جلساتی را برگزار نمودیم تا معیشت مردم فراهم گردد.
وی به اجرای طرح توسعه ی پایدار برای کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی اشاره کرد و افزود: بر این اساس هشت هزار و ۵۰۰ طرح در ۶۶ رسته و گروه با حجم سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی برای اشتغال روستاییان در نظر گرفته شده است.
مهرعلیزاده با بیان این که طی ۳ سال همه این طرح‌ها باعث اشتغال چند ده هزار نفر از کشاورزان می‌شود، افزود: با اجرای این طرح‌ها تنها یک‌صدم آبی که پیش از این در کشاورزی مصرف می‌شد، مصرف خواهد شد.
استاندار اصفهان به رونمایی از پرتال سرمایه گذاری استان اشاره کرد و افزود: در این پرتال زمینه های سرمایه گذاری فراهم گردیده و در اغلب طرح های ارائه شده مطالعه مقدماتی و توجیه فنی و اقتصادی بر اساس سند آمایش شهرستان انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد: مجوزهای لازم محیط زیستی، صنعت و معدن و ... صادر شده است و به محض این که فردی برای موضوعی بخواهد سرمایه‌گذاری کند این مجوزها به نام سرمایه‌گذار صادر می‌شود و در گام نخست حدود ۱۰۰ طرح سرمایه‌گذاری عملیاتی می‌شود.
استاندار اصفهان در ادامه به رونمایی از «برند گردشگری اصفهان» اشاره و اظهارداشت: اصفهان خود یک برندی از تاریخ و فرهنگ و تدین است.
وی بابیان اینکه از بُعد تجاری بدنبال برند بین المللی اصفهان بودیم، تصریح کرد: مطالعه دقیق و عمیقی در این خصوص انجام شد و اقدامات مربوط به این برند و لوگوی تجاری به توسعه فعالیت‌های گردشگری و اقتصادی کمک خواهد کرد.
مهرعلیزاده تأسیس خطوط مستقیم پروازی از اصفهان به سایر کشورها و شهرهای خواهر خوانده را از دیگر برنامه های استان به منظور توسعه ی گردشگری خواند و تصریح کرد: با توسعه ی فرودگاه اصفهان؛ این فرودگاه می تواند به عنوان معین فرودگاه امام خمینی پذیرای بخش عمده ای از توریست ها و گردشگران خارجی باشد.
مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: پروژه قطار سریع السیر اصفهان- تهران نیز با جدیت در حال پیگیری است.
وی از معاون اول رئیس جمهور خواست با توجه به اجرای طرح های اشتغال جایگزین هم از بعد دریافت تسهیلات ارزان قیمت و هم در خصوص اجرای طرح هایی که برای بخش خصوصی دارای توجیه اقتصادی نمی باشد مساعدت لازم را به مدیریت استان داشته باشد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه صنایع به خصوص برای جمع‌آوری و تصفیه پساب به کمک کشاورزان آمده‌اند تا آن را برای کشاورزی قابل استفاده کنند، افزود: در شرایطی که دشمن به دنبال تحریم و تهدید است و البته اثری هم ندارد باید رعایت کنیم تا با وجود مشکلاتی که در استان داریم بتوان استان اصفهان را اداره نماییم.
آیت الله طباطبایی نژاد نیز در این جلسه با بیان اینکه اصفهان بیشترین مالیات را به خزانه کشور واریز می‌کند اما کمترین میزان آن به استان بازمی‌گردد، اظهارداشت: اصفهان اگر نصف جهان نباشد نصف کشور است و باید برایش هزینه کرد، اگر به استان خدشه‌ای به لحاظ سیاسی وارد شود، مدیریت آن بسیار سخت خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با اشاره به اجرای عملیات عمرانی سد سوم کوهرنگ ۳ تاکید نمود: قیمت آب برای صنایع اصفهان باید افزایش پیدا کند، علاوه براین رودخانه زاینده‌رود ساماندهی شود تا بتوان نظارت جدی‌تری بر حاشیه رودخانه داشت.
شایان ذکر است در این مراسم، از پرتال سرمایه گذاری استان و برند بین المللی گردشگری استان اصفهان توسط معاون اول رئیس جمهور، وزیر صنعت معدن و تجارت، استاندار اصفهان و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان رونمایی گردید.