امور ورزش

 
اِنّ ِلرَبُّكَ حَقّاً وَ اِنّ لِجَسَدِكَ عَلَيْكَ حَقّاً وَ لِاَهْلِكَ عَلَيْكَ حَقاً       ( پيامبر اكرم ( ص ) )
پروردگارت بر تو حقي دارد و بدنت بر تو حقي دارد و خانواده ات نيز بر تو حقي دارد .

 
آنچه در اين حديث ارزنده ، قابل توجه است اين است كه پيامبر بزرگ اسلام آنچنان براي جسم و بدن اهميت قائل است كه حق بدن را در رديف حق پروردگار ( آن هم بلافاصله بعد از آن ) و در كنار حق خانواده ذكر مي فرمايد . زماني انسان مي تواند حق پروردگار و خانواده خويش را به بهترين نحوي ادا كند كه از بدني سالم و نيرومند برخوردار باشد .
مقدمه :
ورزش بخش مهمي از از نحوه زندگي است . ورزش منظم ، سلامت جسمي و عقلي را حفظ مي كند و شخص قادر است خطر پيدايش بيماريهاي مزمن را كاهش دهد . اميد بقا را افزايش و كيفيت زندگي را در طول سالهاي آينده بهبود بخشد .اگر ورزش را جزيي از زندگي روزمره خود نماييد احتمالاً در خواهيد يافت كه انرژي بيشتري براي انجام فعاليتهاي روزانه معمول مثل : خريد ، كار منزل ، مراقبت از كودك و ... داريد . ورزش منظم و صحيح براي سلامتي بيشتر دستگاههاي بدن مفيد و سودمند است . به ويژه براي دستگاه قلبي ـ عروقي ، دستگاه عضلاني ـ اسكلتي و دستگاه تنفسي . ورزش كردن همچنين با فراهم كردن انبساط خاطر ، كاهش استرس و ايجاد تغييراتي كه باعث بهبود خلق مي شوند براي سلامت ذهني هم مفيد است .
عقيده غالب در بين بعضي از جوامع ، نگريستن به ورزش به مانند يك كالاي مصرفي است و از اهميت آن در توليد و رشد اقتصادي و توزيع بهتر درآمدها غافلند . هرچند پرداختن به ورزش نيازمند هزينه هاي بالاي زيربنايي است ولي اين هزينه ها را نمي توان در كنار مخارج و هزينه هاي مصرفي قرار داد . امروزه به همان نسبت كه درآمدهاي ملي صرف ورزش مي شود ، در بعضي از رشته هاي ورزشي در دراز مدت و در بعضي ديگر در كوتاه مدت مي توان برگشت سرمايه را بصورت مستقيم و غير مستقيم مشاهده نمود . به دنبال سرمايه گذاري در ورزش ميزان اشتغال مستقيم و غير مستقيم افزايش مي يابد و در كنار آن به مكاني جهت جذب درآمد از طريق برگزاري مسابقات بين المللي ، جذب گردشگران و همچنين باعث افزايش سطح سلامت و بهداشت جسمي و رواني جامعه مي گردد .
سازمان همياري شهرداريهاي استان اصفهان بمنظور ايجاد نشاط و شادابي  ، پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیهٔ ، تأثیر در زندگی خانوادگی و اجتماعی ، تقویت عملکرد ذهن در یادگیری ، پیشگیری از ابتلا به آلودگی‌های اجتماعی و همچنين تقویت روحیه فرهنگی و جوانمردی از سال 1387 تاكنون اقدام به برگزاري مسابقات مختلف ورزشي از جمله فوتسال ، واليبال ، تنيس روي ميز و ... در بين پرسنل محترم استانداري ، فرمانداريها و شهرداريهاي استان نموده كه اهم آن بشرح ذيل مي باشد :
 
برگزاری مسابقات فوتسال بین کارکنان استاداری ، فرمانداریها و شهرداریهای استان :
در راستای بست و توسعه فعالیتهای ورزش همگانی و قهرمانی و ایجاد نشاط و شادابی ، این سازمان با همکاری استانداری اصفهان و هیئت فوتبال استان اقدام به برگزاری مسابقات فوتسال بین کارکنان شهرداریها ، فرمانداریها و استانداری اصفهان به مناسبت ايام ا.. دهه مبارك فجر و پيروزي انقلاب اسلامي ايران به شرح ذیل نموده است :
•    اولین دوره مسابقات فوتسال در سال 1387 با حضور 45 تیم از شهرداریهای سراسر استان از تاریخ 13/11/87 لغایت 20/11/87  برگزار که در نهایت شهرداریهای شهرضا ، داران ، خمینی شهر به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند .
•    دومین دوره مسابقات فوتسال در سال 1388 با حضور 50 تیم شامل 3 تیم از استانداری ، 11 تیم از فرمانداریها و 35 تیم از شهرداریهای استان از تاریخ 28/11/88 لغایت 13/12/88  برگزار که در نهایت شهرداری کاشان ، مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداریها وابسته به سازمان و استانداری اصفهان به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند .
•    سومین دوره مسابقات فوتسال در سال 1389 با حضور 52 تیم شامل 3 تیم از استانداری ، 12 تیم از فرمانداریها و 37 تیم از شهرداریهای استان از تاریخ 1/11/89 لغایت 21/11/89  برگزار که در نهایت مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداریها وابسته به سازمان ، شهرداری رزوه و شهرداری شهرضا به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند .
•    چهارمین دوره مسابقات فوتسال در سال 1390 با حضور 49 تیم شامل 4 تیم از استانداری ، 11 تیم از فرمانداریها و 34 تیم از شهرداریهای استان از تاریخ 7/11/90 لغایت 24/11/90  برگزار که در نهایت شهرداری خوانسار ، شهرداری کاشان و دفتر امورشهری و شوراهای استانداری به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند . از نكات حائز اهميت اين دوره از مسابقات حضور جناب آقای دکتر ذاکر اصفهانی استاندار محترم و ورزش دوست بعنوان بازیکن در يك مسابقه تشریفاتی بین تيم منتخب معاونین و مدیران کل محترم حوزه استاندار و تیم منتخب شهرداران استان بود که در نهایت تیم منتخب معاونین و مدیران کل محترم حوزه استاندار برنده این دیدار بودند .
برگزاری مسابقات والیبال بین کارکنان استاداری ، فرمانداریها و شهرداریهای استان :
با توجه به استقبال پرسنل استانداری ، فرمانداریها و شهرداریهای استان نسبت به برگزاری موفقیت آمیز سه دوره مسابقات فوتسال ، سازمان با همکاری استانداری اصفهان ، هیئت والیبال استان اقدام به برگزاری مسابقات والیبال بين کارکنان استانداری ، فرمانداریها و شهرداریهای استان به مناسبت هفته گرامیداشت دولت و ياد و خاطره شهيدان رجائي و باهنر به شرح ذیل نموده است :
•    اولین دوره مسابقات واليبال در سال 1390 با حضور 22 تیم شامل 2 تیم از استانداری ، 3 تیم از فرمانداریها و 17 تیم از شهرداریهای استان از تاریخ 18/4/90 لغایت 8/5/90  برگزار که در نهایت شهرداری اصفهان ، دفتر امور شهری و شوراهای استانداری و مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداریها وابسته به سازمان به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند .
•    دومين دوره اين مسابقات در سال 1391 با حضور 24 تیم شامل 2 تیم از استانداری ، 5 تیم از فرمانداریها و 14 تیم از شهرداریهای استان و دو تيم از منتخب شهرداران استان و يك تيم از سازمان همياري از تاریخ 18/6/91 لغایت 29/6/91  برگزار که در نهایت سازمان همياري شهرداريهای استان ، استانداری اصفهان و شهرداري گرگاب به ترتیب مقامهای اول تا سوم را کسب نمودند . از نكات حائز اهميت اين دوره از مسابقات حضور جناب آقای دکتر ذاکر اصفهانی استاندار محترم و ورزش دوست بعنوان بازیکن در يك مسابقه تشریفاتی بین تيم منتخب معاونین و مدیران کل محترم حوزه استاندار و تیم منتخب شهرداران استان بود که در نهایت تیم منتخب شهرداران استان برنده این دیدار بودند .
برگزاری مسابقات تنيس روي ميز بین کارکنان ( آقا / خانم ) استاداری ، فرمانداریها و شهرداریهای استان :
سازمان همیاری شهرداریهای استان به عنوان پیشرو و خدمت گذار و متولی امر ورزش در شهرداریهای استان در جهت بالا بردن سطح روحیه و توان جسمی و همچنین تعامل بیشتر کارکنان استانداری ، فرمانداریها و شهرداریهای استان همچون سنوات قبل اقدام به برگزاری اولین دوره مسابقات تنیس روی میز در مهر ماه سال جاری به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش نمود .
این رقابتها در گروه خانمها با حضور هشت نفر از شهرستانهای اصفهان، خمینی شهر، دولت آباد، چرمهین و برزک، چهارشنبه مورخ 26/7/91 در محل خانه پینگ پنگ اصفهان برگزار و در نهایت بعد از انجام 16 رقابت دیدنی ، خانمها مائده باقرصاد ( سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان ) ، سلیمه مشتاقیان ( شهرداری خمینی شهر ) و نیره سعیدی ( شهرداری برزک ) مقامهای اول تا سوم این مسابقات را از آن خود نمودند.
همچنین این رقابتها در گروه آقایان با حضور 78 نفر شامل : 46 نفر از شهرداریهای علویجه ، قهجاورستان ، طالخونچه ، زاینده رود ، زیباشهر ، درچه ، چرمهین ، خمینی شهر ، کهریزسنگ ، خور ، دولت آباد ، کاشان و خوراسگان و 22 نفر از فرمانداریهای شاهین شهر ، تیران و کرون ، سمیرم ، دهاقان ، شهرضا ، اصفهان ، فلاورجان و کاشان و 10 نفر از استانداری اصفهان در 26 گروه به صورت دوره ای ، مرحله مقدماتی مسابقات را انجام داده و پس صعود 2 نفر از از هر گروه ( 59 نفر ) ، رقابت خود را در مرحله حذفی ادامه دادند و در نهایت بعد از انجام 129 بازی جذاب و دیدنی ، آقایان محمد پناهی ( شهرداری درچه ) ، یونس آروی ( استانداری ) ، مهدی مجدالاشرافی و حسین نوری ( شهرداری کاشان ) مقامهای اول ، دوم ، سوم و سوم مشترک این رقابتها را به خود اختصاص دادند.
لازم بذكر است در كنار فعاليتهاي ذكر شده سازمان همياري با در اختيار گذاشتن كارتهايي تحت عنوان كارتهاي راهيان سلامت و كارتهاي خانه شناگران امكان استفاده از مجموعه هاي فرهنگي و ورزشي را نيز جهت شهرداران محترم استان و خانواده هاي ايشان فراهم نموده است .