صفحه اصلی>اخبار / اخبار سازمان >رئیس شورای اسلامی استان اصفهان در گردهمایی شهرداران اعلام کرد:
رئیس شورای اسلامی استان اصفهان در گردهمایی شهرداران اعلام کرد:

رئیس شورای اسلامی استان اصفهان گفت: امروزه نباید منابع مالی شهرداری‌ها از فروش تراکم و جریمه‌های کمیسیون ماده 100 تأمین شود و تشویق به توسعه تخلفات شهری صورت گیرد، ازاین‌رو خودگردان کردن شهرداری‌ها و کاهش کمک به آن‌ها، جفا در حق آبادانی شهر و کشور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان اصفهان، عبدالله کیانی در گردهمایی شهرداران استان اصفهان که در تالار شهروند اصفهان برگزار شد با اشاره به درآمدهای پایدار شهری گفت: در ایران که اقتصادی به‌شدت دولتی دارد، متأسفانه سهم کمک‌های دولت به شهرداری‌ها که بزرگ‌ترین سازمان خدمات رسان به مردم هستند، زیر 10 درصد است و در کشورهای با اقتصاد غیردولتی و آزاد، شهرداری‌ها بیش از 50 تا 60 درصد بودجه خود را از کمک‌های دولت دریافت می‌کنند.

وی در ادامه افزود: شهرداری‌هایی که در پرداخت حقوق پرسنل و هزینه‌های جاری دچار مشکل هستند، نمی‌توانند به عمران شهری بپردازند.

رئیس شورای اسلامی استان با اشاره به بحران کمبود درآمد در شهرداری‌ها تصریح کرد: گره زدن درآمد شهرداری‌ها به عوارض بسیار ناپایداری مانند عوارض پروانه ساختمانی و جریمه تخلفات باعث شده تا با کاهش میزان ساخت‌وساز و رکود مسکن، درآمدهای شهرداری با افت زیادی روبرو شود و در خدمت‌رسانی به مردم با معضل جدی مواجه شوند، بنابراین درآمدهای پایدار شهرداری‌ها باید به‌صورت قانونی، شفاف و دقیق انجام شود.

کیانی با تأکید بر ضرورت اصلاح قوانین حقوقی شهرداری‌ها گفت: ازلحاظ حقوقی قانون شهرداری‌ها بسیار قدیمی است و به‌هیچ‌وجه با تحولات سریع امروزی هماهنگ نیست، به‌گونه‌ای که شاکله اصلی قانون شهرداری‌ها مصوب بیش از 60 سال پیش است و همچنان دست‌نخورده باقی‌مانده است.

وی ساختار اداره شهرداری‌ها را کهنه و قدیمی برشمرد و ادامه داد: مدیریت امروز شهر باید مدیریت مشارکتی و خلاق باشد، بنابراین شهرداری‌ها باید از یک سازمان خدمات رسان به نهاد اجتماعی مؤثر و بانفوذ در شهر مبدل شوند.

رئیس شورای اسلامی استان اظهار داشت: شهرداری‌ها باید بتوانند با توجه به توسعه تکنولوژی‌های جدید، توسعه جامعه مدنی و تقویت بخش خصوصی در بستر شهر؛ همکاری و مشارکت لازم را به‌عنوان یک بازیگر قوی درصحنه شهری داشته باشند که به دلیل حاکمیت ساختار حقوقی کهنه و قدیمی، نبود منابع مالی مناسب و عدم تحول ساختار اداری شهرداری‌ها تاکنون امکان‌پذیر نبوده است.

کیانی به‌ضرورت اجرای قانون مدیریت هماهنگ شهری اشاره و تصریح کرد: دولت‌مردان و متصدیان امور از واگذاری امور شهر به مردم نهراسند، زیرا برای رهایی از معضلات شهری راهی غیرازاین وجود ندارد و مسیر توسعه شهرها و کشورها تنها از این مسیر می‌گذرد.

وی اعتماد به مردم و شوراها در کنار واگذاری وظایف به شهرداری‌ها، تأمین مالی، اصلاح حقوقی و ساختاری و نظارت صحیح بر آن‌ها را راه برون‌رفت از مشکلات شهری عنوان کرد.

رئیس شورای اسلامی استان با اشاره به‌ضرورت احیای اتحادیه شهرداری‌های کشور اظهار کرد: شهرداری‌ها در سطح کلان ملی، فاقد یک نمایندگی و تشکیلات منسجم جهت حفظ و حراست از منافع شهرها هستند و به دلیل جایگاه بسیار ضعیف در سازمان شهرداری‌ها، کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها در سال‌های اخیر به سمت تشکیل مجمع رفته‌اند.

کیانی عنوان کرد: در حال حاضر جایگزینی سازمان شهرداری‌ها به‌جای اتحادیه شهرداری‌ها می‌تواند حرکتی رو به عقب باشد، ازاین‌رو با توجه به پیچیده شدن مسائل شهری، تشکیل شورای شهر و افزایش آگاهی شهروندان نسبت به حقوق و مسئولیت‌هایشان، ضرورت تشکیل اتحادیه شهرداری‌ها را بیش‌ازپیش افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سازمان شهرداری‌ها را نمی‌توان نماینده واقعی شهرداری‌ها دانست، گفت: حضور هم‌زمان حوزه عمران وزارت کشور با سازمان شهرداری‌ها بیانگر پرحجم شدن دولت در حوزه شهری است که این برخلاف سیاست‌های کلان کشور و برنامه توسعه است.

رئیس شورای اسلامی استان با تأکید بر اهمیت آموزش شوراها و مسئولین اظهار کرد: بسیاری از پرونده‌های مطرح در هیئت‌های حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراها در سطح شهرستان و استان ناشی از عدم آگاهی اعضای شوراها و مسئولین دولتی از قوانین و مقررات است.

کیانی افزود: مسئولیت آموزش شوراها در سطح کلان به عهده شورای عالی استان‌ها و در سطح استان به عهده شورای اسلامی استان است که در چند ماه گذشته با هماهنگی دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفت و موجب کمترین سطح از تغییرات در مدیریت شهرها شد.

وی بابیان اینکه سطح شوراهای شهر باید از شورای شهرداری به جایگاه شورای شهر ارتقا یابد، گفت: قوانین شوراها ضمانت اجرای لازم و شفافیت کافی را ندارد، بنابراین تعامل شهرداری و شورا می‌تواند به حل مسائل شهری کمک شایانی کند که این امر نیازمند بستر قانونی لازم؛ وضوح در قوانین و تعریف جایگاه دبیر شوراها در سطح مدیریت‌های محلی است تا زمینه همکاری نیز توسعه یابد.

رئیس شورای اسلامی استان ادامه داد: درزمینهٔ منابع مالی به‌ویژه در مورد شوراهای فرادست با مشکل جدی روبرو هستیم که نباید اجازه دهیم نبود منابع مالی و عدم تأمین آن زمینه رکود در فعالیت‌های شورای شهرستان را فراهم کند.

کیانی درزمینهٔ بیمه اعضای شورا و محاسبه سنوات خدمت آن‌ها در شورا، آسیب‌شناسی حرکت شوراها در چهار دوره گذشته و ارائه راهکارهای مناسب، تشکیل کمیته مشترک مابین شورای عالی استان و حوزه معاونت استانداری اصفهان به‌منظور بازشناسی این آسیب‌ها را پیشنهاد کرد.