صفحه اصلی>اخبار / اخبار سازمان >شهردار اصفهان در گردهمایی شهردارن مطرح کرد:
شهردار اصفهان در گردهمایی شهردارن مطرح کرد:

شهردار اصفهان گفت: متأسفانه از اجرای بسیاری از پروژه‌ها همچون مترو و میدان عتیق بیش از 17 سال می‌گذرد و شاید هیچ پروژه بزرگی در این شهر هنوز خاتمه نیافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان، قدرت الله نوروزی در گردهمایی شهرداران استان که در تالار شهروند برگزار شد، با اشاره به نیروهای مازاد در شهرداری‌ها گفت: در نظام حقوق اداری ایران؛ 5 نوع استخدام به رسمیت شناخته‌شده ولی در شهرداری‌ها 13 نوع استخدام وجود دارد که موجب بلاتکلیفی بسیاری از نیروها در این حوزه شده است.

وی در ادامه افزود: در استان اصفهان بیش از 19 هزار کارمند به فعالیت در شهرداری‌ها مشغول هستند که 12 هزار نیرو مربوط به شهرداری اصفهان است و تنها 4500 نیرو استخدام رسمی می‌باشند و تبدیل وضعیت بخش زیادی از نیروها همچنان بلاتکلیف مانده است.

شهردار اصفهان عنوان کرد: اگرچه برای تعیین تکلیف این نیروها و تعیین حقوق و مزایای شهرداران، دولت لایحه‌ای به کمیسیون اجتماعی ارائه کرده اما تاکنون تکلیف آن روشن نشده است.

نوروزی به ایرادات اساسی سازمان تفصیلی جدید شهرداری‌ها اشاره و اظهار کرد: سازمان تفصیلی جدید شهرداری‌ها در استان، سازمان‌های وابسته به شهرداری را در 14 سازمان تعریف کرده که برخی از آن‌ها قابلیت اجرایی شدن ندارد و اگر چاره‌ای در این زمینه اندیشیده نشود، به یک طرح ابلاغی متروکه تبدیل خواهد شد.

وی ادغام سازمان نوسازی و بهسازی و سازمان عمران را امری اشتباه خواند و گفت: ادغام سازمان نوسازی و بهسازی در شهرداری اصفهان با ماهیت هنری، میراثی، تاریخی و فرهنگی و سازمان عمران با ماهیت ساخت‌وساز و وظایف متفاوت، نشان‌دهنده این است که این چارت در برخی بخش‌ها حساب‌شده عمل‌نکرده است، بنابراین باید با هماهنگی شهرداری‌ها این چارت واقع‌بینانه شده و امکان اجرای آن در شهرداری‌ها فراهم گردد تا اخلال در نظم شهرداری‌ها ایجاد نشود.

شهردار اصفهان اذعان کرد: مطالبات شهرداری‌ها از دولت در استان اصفهان، 471 میلیارد تومان است که به‌غیراز مطالبات آلایندگی‌ها و ارزش‌افزوده، بیش از 60 درصد آن مربوط به اصفهان و مابقی به 37 شهر دیگر اختصاص دارد.

قدرت الله نوروزی، با تأکید بر ضرورت ایجاد اتحادیه شهرداری‌ها به‌جای سازمان شهرداری‌ها، تصریح کرد: در قانون شهرداری‌ها 119 ماده وجود دارد که 63 ماده به‌مرور، طرح متروکه و غیرکاربردی شده است. در ماده 55؛ 27 وظیفه برای شهرداری‌ها تعیین‌شده؛ اما عملاً شهرداری‌ها بیش از 300 وظیفه بر عهده‌دارند که انجام ندادن هریک از آن‌ها در جامعه منعکس می‌شود.

وی ادامه داد: آخرین اصلاحیه این قانون در سال 34 صورت گرفته که 63 سال از آن می‌گذرد و با وظایف و شرایط فعلی انطباقی ندارد، ازاین‌رو اگر در این دوره لایحه جدیدی تهیه شود و قانون شوراها اصلاح شود، قطعاً بسیار ارزشمند و منشأ اثر خواهد بود.

شهردار اصفهان اظهار داشت: زمانی که قانون شوراها وضع‌شده، ترکیب جمعیتی در کشور 25 درصد شهری و 75 درصد روستایی بوده است، اما اکنون در کشور 73 درصد جمعیت شهری و در استان 85 درصد شهرنشین و تنها 15 درصد جمعیت روستایی است و طبیعی است که این قانون نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد و این موضوع منجر به تعدی از قوانین و تخلفات برحسب مقتضیات و نیازهای شهرداری‌ها می‌شود که می‌بایست در دستور کار قرار گیرد.

نوروزی در پایان خاطرنشان ساخت: ارزش‌افزوده که امروزه مهم‌ترین منبع درآمد پایدار است، به‌حساب خزانه می‌رود و از سوی سازمان شهرداری‌ها توزیع می‌شود، اما شهرداری‌ها از میزان و روند توزیع آن اطلاعی ندارند؛ ازاین‌رو بر اساس اعتقاد به شفاف‌سازی، برقراری اصل عدالت و کمک به هدایت شهرداری‌ها در مسیر درست توقع داریم این مسائل پیگیری و نتیجه آن اثربخش باشد.